Polska wigilijna ryba a jednak po grecku

Ryba po grecku to obowiązkowa polska potrawa na wigilijnym stole. Dobre jakościowo ryby i aromatyczny, właściwie doprawiony farsz na bazie warzyw sprawdzi się na ciepło jak i na zimno.

Ryba - dorsz czarny

Maksymalnie sprawdzi się ryba bez ości o relatywnie neutralnym smaku. Najwygodniej zastosować dorsza, mintaja, sandacza.

Np. 12 kostek z dorsza czarnego (2 opakowania). Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, posmarować olejem rzepakowym, aby nie przywarła podczas pieczenia.

Ażeby papier do pieczenia nie przesuwał się warto blachę skropić wodą

Rozłożyć rybę, posmarować z wierzchu olejem, doprawić solą, pieprzem oraz majerankiem.

Wstawić do nagrzanego piekarnika - 180 stopni, grzanie góra dół oraz piec kwadrans.

Farsz warzywny do ryby po grecku

Warzywa podgotować w parowarze, piekarniku parowym lub na sitku w garnku -  następnie wystudzić i zetrzeć na znacznych oczkach. Następnie podsmażyć krótko na oleju rzepakowym.

Jarzyny doprawić do smaku, zależnie od upodobań:

solą,pieprzem ziołowym ewentualnie czarnym,kminem rzymskim,gałką muszkatołową,papryką wędzoną, zakwasić octem balsamicznym,dodać wiele łyżeczek przecieru pomidorowego - nie ma być to dominujący smak,dodać wiele listków laurowych oraz wiele ziarenek ziela angielskiego.

O ile ryba się upiecze, na dno naczynka żaroodpornego wyłożyć połowę warzyw, następnie rozłożyć rybę.

Przykryć rybę pozostałymi warzywami - ryba po grecku gotowa, można zjeść od razu, jednak lepiej naczynie przykryć, pozostawić do ostygnięcia. Smaki najwłaściwiej przegryzą się, o ile ryba przez noc poleży w lodówce a w wigilie raniusieńko zostanie przy tym raz podgrzana. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piekarnik 180 stopni - grzanie góra/dół ok 20 - 30 chwil - do całkowitego przegrzania - mamy możliwość sprawdzić tremometrem - sześćdziesiąt stopni.

This article was written by admin